Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the energy of C-Cl bond from the following data : CH_(4)(g) + Cl_(2)(g) rarr CH_(3)(g) + HCl(g) +HCl(g), DeltaH=- 100 .3 kJ The bond energyof C-H, Cl- Cl and H-Cl bonds are 413, 243 and 431 kJ mol^(-1) respectively. |
|
Answer» Solution :`H - underset( H ) underset(|)OVERSET( H) overset(|) (C) - H (g) + Cl- Cl(g) rarr H - underset(H) underset(|) overset(H) overset(|) (C) -Cl( (g) + H- Cl( g) , Delta H= - 100.3 KJ` `Delta H =[ 4 xx B.E. ( C-H) + B.E. ( Cl- Cl) -[ 3 xx B.E. ( C-H) + B.E.( C- Cl) + B.E. ( H -Cl)]` `=B.E. ( C-H)+ B.E. ( Cl- Cl) - B.E. ( C- Cl) - B.E. ( H- Cl) ` `:. -100.3 = 413 + 243 - B.E. ( C-Cl) - 431` or`B.E. ( C-Cl) = 413 + 243 - 431 + 100.3 = 325.3 kJ mol^(-1)` |
|