1.

Calculate the energy of one mole of photon of radiation whose frequency is 5xx10^(14)Hz(Given h=6.626xx10^(-34)Js).

Answer»

SOLUTION :`E=h gamma`
`E=6.626xx10^(-34)xx5xx10^(-14)=3.313xx10^(-19)J`
`:.` ENERGY of 1 MOLE of photons
`=3.313xx10^(-19)xx6.022xx10^(23)=199.51kJ"mol"(-1)`


Discussion

No Comment Found