1.

Calculate the energy required for the process. He_(g)^(+) rarr He_((g))^(2+) + e^(-) The ionisation energy for the H atom in its ground state is -13.6 eV atom^(-1).

Answer»

Solution :The ionization energy for the H ATOM in its GROUND state `= -13.6 eV "atom"^(-1)`
Ionization energy = `(-13.6)/(n^2) z^2 eV`
Z = atomic NUMBER
n = PRINCIPLE QUANTUM number or shell number
For `He n = 1, Z = 2`
I.E = `(-13.6 xx 2^2)/(1^2) eV`
I.E of the `He^(2+) = -54.4 eV`.


Discussion

No Comment Found