1.

Calculate the energyin joulesrequired toconvert allthe atoms of sodiumtosodium ionspresentin 2.3mg or sodiumvapours : Ionizationenthalpy of sodiumis 495 kJ mol^(-1) (Atomic mass of Na =23)

Answer»


SOLUTION :No of MOLESOF Na presentis 2.3 mg of Na = `(23)/(10) xx (1)/(1000) xx (1)/(23) =1 xx 10^(-4) ` mole
`:.` REQUIRED energy=1 xx ` 10^(-4) xx 495 xx 10^(3)= 49.5 J`


Discussion

No Comment Found