1.

Calculate the enthalpy change for the reaction C_(2)H_(4)(g) + H_(2)(g) to C_(2)H_(6)(g) using the data given below : C_(2)H_(4)(g) + 3O_(2)(g) to 2CO_(2)(g) + 2H_(2)O(l)DeltaH = -1415 kJ C_(2)H_(6)(g) + 7/2O_(2)(g) to 2CO_(2)(g) + 3H_(2)O(l)DeltaH = -1566 kJ H_(2)(g) + 1/2 O_(2)(g) to H_(2)O(l)DeltaH = -286 kJ

Answer»

`-437` kJ
`+35` kJ
`-135` kJ
none of these

Solution :(i) `C_(2)H_(4)(g) + 3O_(2)(g) to 2CO_(2)(g) + 2H_(2)O(l)DeltaH = -1415 kJ`
(ii) `C_(2)H_(6)(g) + 7/2O_(2)(g) to 2CO_(2)(g) + 3H_(2)O(l)DeltaH = -1566 kJ`
(iii) `H_(2)(g) + 1/2O_(2)(g) to H_(2)O(l) DeltaH = -286 kJ`
Adding eq.(i) and (iii)
`C_(2)H_(4)(g) + 7/2O_(2)(g) + H_(2)(g) to 2CO_(2)(g) + 3H_(2)O(l)DeltaH = -1701 kJ`
Subtracting eqn (ii) from eqn (IV)
`C_(2)H_(4)(g) + H_(2)(g) to C_(2)H_(6)(g) DeltaH = -135 kJ`


Discussion

No Comment Found