1.

Calculate the enthalpy change for the reaction Fe_2O_3 +3CO to 2Fe +3CO_2 from the following data. 2Fe +3/2 O_2 to Fe_2O_3 , DeltaH=-741 kJ C+1/2O_2 to CO , DeltaH=-137 kJ C+O_2 to CO_2 , DeltaH=-394.5 kJ

Answer»

Solution :Given : `DeltaH_f(Fe_2O_3)=-741 "KJ mol"^(-1)`
`DeltaH_f(CO)=-137 "kJ mol"^(-1)`
`DeltaH_f(CO_2)=-394.5 "kJ mol"^(-1)`
`Fe_2O_3 + 3CO to 2FE + 3CO_2 "" DeltaHr`=?
`DeltaH_r=sum(DeltaH_f)_"products"-sum (DeltaH_f)_"reactants"`
`DeltaH_r=[2DeltaH_f(Fe)+3DeltaH_f(CO_2)]-[DeltaH_f (Fe_2O_3) + 3DeltaH_f (CO)]`
`DeltaH_r` =[0+3(-394.5)]-[-741+3(-137)]
`DeltaH_r`=-1183.5 +1152
`DeltaH_r=-31.5 "kJ mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found