1.

Calculate the enthalpy change on freezing of 1.0 mol of water at 10.0°c to ice at -10.0°c. Delta_("fus") H= 6.-03 "kJ mol"^(-1) "at " 0^(@) C C_(p) [H_(2) O_((l)) ]= 75.3 "J mol"^(-1) K C_(p) [H_(2) O_((s))] =36.8 "J mol"^(-1) K

Answer»

Solution :`Delta_("FUS") H= 6030 "J/mol"`
`DeltaH=C_(p) [H_(2) O_((L)) ] xx Delta T + (Delta H)/( T_(f) ) + C_(p) [H_(2) O _((s)) ] xx Delta T`
`= (75.3) (0-10) K + (-6.03) "J mol"^(-1) - 368 "J mol"^(-1)`
`=-7151 "J/mol"= -7.151 "kJ/mol"`


Discussion

No Comment Found