Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the enthalpy of formation of methane, given that the enthalpiedof combustion of methane, graphite and hydrogen are 890.2 kJ, 393.4 kJ and 285.7 kJ mol^(-1) respectively. |
|
Answer» SOLUTION :We are given `:(i) CH_(4) + 2O_(2) rarr CO_(2)+ 2H_(2)O,DeltaH== -890.2 kJ mol^(-1)` (II) `C+ O_(2) rarr CO_(2), Delta H = - 393.4 kJ mol^(-1)``(iii) H_(2)+(1)/(2)O_(2) rarr H_(2)O , Delta H = - 285.7 kJ mol^(-1)` We aim at `: C+2 H_(2)rarr CH_(4), Delta H = ?` In order to get thisthermochemical equation, multiplyeqn. (iii) by 2 and it to eqn. (ii) and then subtract eqn. (i) from their sum. We get `:` `C+2H_(2) rarr CH_(4), Delta H = -393.4+2(-285.7) - (-890.2) kJ mol^(-1) = -74.6 kJ mol^(-1)` Hence, the heat of formation of methane is `:Delta _(F) H= -74.6 kJ mol^(-1)` |
|