1.

Calculate the enthalpychangewhen 2.38 g of carbonmonoxide ( CO)vaporize at its normal boiling point.Given thatthe enthalpy of vaporisationof carbon monoxide is6.04 kJ mol^(-1) at its normal boiling point of 82.0 K.

Answer»


SOLUTION :`Delta_(VAP) H ` for `CO = 6.04 kJ MOL^(-1)`, i.e., = 6.04 kJfor28 G
`:. `Enthalpy change for vaporisation of2.38 g `= ( 6.04) /( 28) xx2.38 kJ = 0.5134 kJ= 513.4 J`


Discussion

No Comment Found