1.

Calculate the entropy change during the melting of one mole of ice into water at 0^@C Enthalpy of fustion of ice is 6008 J mol^(-1) (ii) Write the balanced chemical equation for K_(c) = ([CaO_((s))][CO_(2(g))])/([CaCO_(3(s)))

Answer»

Solution :Given
`DeltaS_("FUSION")=6008 J mol^(-1)`
`T_(R) =0^@C = 273 K`
`H_(2)O(S) overset(273K) rarr H_(2) O(l)`
`Delta S_("fusion")= (Delta H_("fusion"))/(T_f)`
`Delta S_("fusion")= (6008)/(273)`
`Delta S_("funsion")=22.007 JK^(-1) mol ^(-1)`
(ii) `CaCO_(3(s)) hArr CaO_((s))+CO_(2(g))`


Discussion

No Comment Found