1.

Calculate the entropy change in surroundings when 1 mol of H_2O_((l)) is formed under standard conditions. Given DeltaH^Ө=-286 "kJ mol"^(-1)

Answer»

Solution :`q_"rev"=(-Delta_fH^Ө)=-286 "kJ mol"^(-1) =286000 "J mol"^(-1)`
`DeltaS_"(Surroundings)"=q_"rev"/T=("286000 J mol"^(-1))/"298 K"=959 J K^(-1) "mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found