1.

Calculate the entropy change of a process H_2 O_((l)) to H_2 O_((g))at 373K. Enthalpy of vapourization of water is 40850 J" Mole"^(-1).

Answer»

`120 JK^(-1) "mol"^(-1)`
`9.1 XX 10^(-3) JK^(-1) mol^(-1)`
`9.1 xx 10^(-4) "mol"^(-1)`
`109.52 J K^(-1) "mol"^(-1)`

SOLUTION :`109.52 JK^(-1) "mol"^(-1)`
Enthalpy of vaporization of water is `=DeltaH = 40850 J "mol"^(-1)`
Boiling point = 373 K `= T_b`
`DeltaS = (DeltaH)/(T_b) = (40850)/(373) = 109.517`
`=109.52 JK^(-1) "mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found