1.

Calculate the entropy change of a process H_2O_((l)) to H_2O_((g)) at 373K. Enthalpy of vaporization of water is 40850 J "Mole"^(-1)

Answer»

`120 J K^(-1) "mol"^(-1)`
`9.1xx10^(-3) J K^(-1) "mol"^(-1)`
`9.1xx10^(-4) J K^(-1) "mol"^(-1)`
`109.52 J K^(-1) "mol"^(-1)`

Solution :ENTHALPY of vaporizationof WATER is=40850 J `"mol"^(-1) `
Boiling point =373 K = `T_b`
`DELTAS=(DeltaH)/T_b=40850/373` = 109.517
`=109.52 J K^(-1) "mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found