1.

Calculate the entropy change when 1 mole of ethanol is evaporated at 351 K. The molar heat of vaporization of ethanol is 39.84 kJ "mol"^(-1)

Answer»

Solution :Given : `DeltaH_"VAP"=39840 "J MOL"^(-1) "" DeltaS_v=(DeltaH_"vap")/T_b`
`T_b=351 K"" DeltaS_v=39840/351`
`DeltaS_v=113.5 J K^(-1) "mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found