1.

Calculate the entropy change when 1 mole of ethanol is evaporated at 351 K. The molar heat of vapourisation of ethanol is 39.84 "kJ mol"^(-1)

Answer»

Solution :Given : `T_b`=351 K
`DeltaH_"VAP"=39840 "J mol"^(-1)`
`DeltaS_V`=?
`DeltaS_V=(DeltaH_"vap")/T_b`
`DeltaS_V=39840/351`
`DeltaS_V=113.5 J K^(-1) "mol"^(-1)`


Discussion

No Comment Found