1.

Calculate the entropy changeinvolved in conversion of one mole ( 18g) of solid ice at 273K to liquid water at the same temperature ( latent heat of fusion =6025J mol^(-1))

Answer»

Solution :Entropy changefor ice `RARR` WATER is GIVEN by `Delta_(f) S = (Delta_(f)H)/(T_(f))`
Here, `Delta_(f) H = 6025 J mol^(-1) , T_(f) = 273 K:.Delta_(f) S = (6025J K^(-1) mol^(-1))/( 273K ) = 22.1 J K^(-1) mol^(-1)`


Discussion

No Comment Found