Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the equivalent mass of hydrated ferrous sulphate. |
|
Answer» Solution : Hydrated ferrous SULPHATE = `FeSO_(4).7H_(2)O` Ferrous sulphate - Reducing agent Ferrous sulphate reacts with an oxidising agent in acid MEDIUM according to the equation. `underset(2xx152g)(2FeSO_(4) +) H_(2)SO_(4) +underset(16g)([O]) to Fe_(2) (SO_(4))_(3) +H_(2)O` 16 g 16 parts by mass of oxygen oxidised 304 g of `FeSO_(4)` 8 parts by mass of oxygen will oxidise `(304)/(16)XX 8` parts by mass of `FeSO_(4) = 152` Equivalent mass of Ferrous sulphate (Anhydrous) = 152 Equivalent mass of CRYSTALLINE Ferrous sulphate `FeSO_(4).7H_(2)O = 152 + 126 = 278` |
|