1.

Calculate the equivalent mass of potassium dichromate in acid medium [K_2Cr_2O_7+4H_2SO_4to K_2SO_4+Cr_2(SO_4)_3 +4H_2O+3(O)3xx16 =48 294 g]

Answer»

Solution :48 parts by MASS of oxygen are MADE available from 294 parts by mass of `K_2Cr_2O_7`.
`therefore` 8 parts by mass of oxygen will be FURNISHED by `=(294xx8)/(48)=49`
Equivalent mass of `K_2Cr_2O_7=49 "g equiv"^(-1)`


Discussion

No Comment Found