1.

Calculate the equivalent mass of sulphuric acid(ii) The reaction between aluminium and ferric oxide can generate temperatures up to 3273 K and is used in welding metals. (Atomic mass of AI= 27 u Atomic mass of O = 16 u) 2Al + Fe_(2)O_(3)toAI_(2)O_(3) + 2Fe, If, in this process, 324 g of aluminium is allowed to react with 1.12 kg of ferric oxide. (a) Calculate the mass of AI_(2) O_(3) formed (b) How much of the excess reagent is left at the end of the reaction?

Answer»

Solution :Equivalent mass of sulphuric acid:Sulphuric acid = `H_(2)SO_(4)`
MOLAR mass of Sulphuric acid = `2 + 32 + 64 = 96`
Basicity of Sulphuric acid = 2
Equivalent mass of acid = `("Molar mass of an acid")/("Basicity")=(96)/(2)=49geq^(-1)`
(a) `underset(54g)(2A1)+underset(160g)(Fe_(2)O_(3))tounderset(102g)(A1_(2)O_(3))+underset(112g)(2Fe)`
As per balanced equation 54 g Al is required for 112 g of iron and 102 g of `A1_(2)O_(3)54g` of Al gives 102 g of `Al_(2)O_(3)`
`:.` 324 g of Al will give `(102)/(54)xx 324 = 612` g of `Al_(2)O_(3)`
(b) 54 g of Al requires 160 g of `Fe_(2)O_(3)` for welding reaction
therefore 324 g of Al will require `(160)/(54)xx 324` = 960 g of `Fe_(2)O_(3)`
therefore Excess`Fe_(2)O_(3)`- Unreacted `Fe_(2))O_(3),= 1120 - 960 = 160 g`
160 g of excess reagent is left at the end of the reaction.


Discussion

No Comment Found