1.

Calculate the free energy change in dissolving one mole of sodium chloride at 25^(@)C . Lattic energy= + 777.8 kJ mol^(-1). Hydration energy of NaCl = - 774.1 kJ mol^(-1) and Delta Sat 25^(@)C = 0.0 43kJ K^(-1) mol^(-1)

Answer»


Solution :`DeltaH = `LATTICE energy `+` Hydration energy `= 777.8-774.1kJmol^(-1) = 3.7 kJ MOL^(-1)`
`DeltaG = DeltaH - T DeltaS= 3.7 kJ mol^(-1) -298 K ( 0.043kJ K^(-1) mol^(-1)) = ( 3.7 - 12.8) kJ mol^(-1) = - 9.1 kJ mol^(-1)`


Discussion

No Comment Found