1.

Calculate the Gibb's energy change for the formation of propane, C_(3)H_(8(g)) at 298 K. Given that Delta_(f)H for propane = -103.85 kJ mol^(-1) Delta S for the reaction is - 269.74 JK^(-1).

Answer»

Solution :The formation of `C_(3)H_(8(g))` is REPRESENTED by `3C_("(graphite)") + 4H_(2(g)) rarr C_(3)H_(8(g))`
`Delta S = -269.74 JK^(-1)`
`Delta_(f)G = Delta_(f)H - T Delta S`
`= -103.85 XX 10^(3)J - 298 K xx (-269.74 JK^(-1))`
`= -23467.48 J` (or) `-23.467 KJ`


Discussion

No Comment Found