1.

Calculate the hardness of a water sample which contains 0.001 mole of MgSO_(4) dissolved perr litre of the solution.

Answer»

Solution :0.001 mole of `MgSO_(4)-=0.001 ` mole `CaCO_(3)=0.001xx1000 ` mg =100 mg
1L of `H_(2)O-=10^(3) g = 10^(6) ` mg`therefore ` DEGREE of hardness =100 PPM


Discussion

No Comment Found