1.

Calculate the heat of reaction of the following reaction C_(6)H_(12)O_(6(s))+6O_(2(g))to6CO_(2(g))+6H_(2)O_(g)), DeltaH=?

Answer»

SOLUTION :Multiplying EQUATION 1 and 2 each by 6 REVERSING 3 we get
`6C_(("graphite"))+6O_(2(g))to6CO_(2(g)),DeltaH=2370kJ` ……………4
`6H_(2(g))+3O_(2(g))to6H_(2)O_((1)),DetlaH=-1616.4kJ`………… 5
`C_(6)H_(12)O_(6(s))to6C_(("graphite"))+6H_(2(g))+3O_(2(g)),DeltaH=+1169.8kJ`.......6
Adding 4, 5 and 6
`C_(6)H_(12)O_(6(s))+6O_(2(g))to6CO_(2(g))+6H_(2)O_((g))`,
`DeltaH_(g)(C_(6)H_(12)O_(6))=-2370.0-1616.4+1169.8=-2816.6kJ`


Discussion

No Comment Found