Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the heat of reaction of the following reaction : CO_(2)(g) + H_(2)(g) rarr CO(g) + H_(2)O(g) Given that the Delta_(f)H^(@) of CO(g) = -110.5 kJ, Delta_(f)H^(@) of CO_(2)(g) = -393.8 kJ, Delta_(f)H^(@) of H_(2)O(g) = -241.8 kJ respectively |
|
Answer» Solution :The required equation is `CO_(2)(g) + H_(2)(g) RARR CO(g) + H_(2)O(g)` `DELTA H = Sigma Delta H_(f"(products)") - Sigma Delta H_("(REACTANTS)")` `= Delta H_(f)^(@)CO_((g)) + Delta H_(f)^(@)H_(2)O_((g)) - Delta H_(f)^(@)CO_(2(g)) - Delta H_(f)^(@)H_(2(g))` `= -110.5 kJ - 241.8 kJ - (-398.3 kJ) - 0 = 352.3 kJ + 393.8 kJ = 41.5 kJ`. |
|