1.

Calculate the height of a column of water equivalent to 1 atmosphere. ("density of Hg "=13.6 g cm"^(-3))

Answer»

Solution :`"1 atm = 76 cm of HG"`
`p=h_(1)d_(1)g" (mercury) "=h_(2)d_(2)g" (WATER)or"`
`76xx13.6=h_(1)XX(1)/(2)`
`h_(2)=1033.6cm"or= 10.336 m"`


Discussion

No Comment Found