1.

Calculate the Kinetic Energy of a 8 kg toy cart that moves 7 m/s.

Answer»

m = 8 kg

v = 7 m/s

\(\Delta\)E = 1 / 2 mv2 - 0

\(\Delta\)E = 1 / 2 x 8 x (7)2

\(\Delta\) E = 4 x 49

\(\Delta\) E = 196 J 



Discussion

No Comment Found

Related InterviewSolutions