1.

Calculate the magnitude and direction of total linear acceleration of a particle moving in a circle of radius 0.4 m having an instantaneous angular velocity of 2 "rad" s^(-1) and angular acceleration 5"rad"s^(-2)

Answer»


SOLUTION :`a_(t) = romega^(2) = 0.4 xx 4 = 1.6 ms^(-1), a_(t) = 0.4 xx 5 = 2 ms^(-2) , a = SQRT(a_(R)^(2) + a_(t)^(2)) = 2.56 ms^(-2), tan THETA = 1.6//2, theta = 38.46^(@)`


Discussion

No Comment Found