1.

Calculate the mass of H_2SO_4 present in 250 cm of a seminormal solution.

Answer»

Solution :According to the normality relation,
`W=(Nev)/1000`
In the PRESENT case, `N=1/2` (solution is seminormal)
`E = ("Molecular mass")/("BASICITY")`
`=98/2 = 49`
`V = 250 cm^(3)`
`therefore w =(1/2 xx 49 xx 250)/1000 = 6.125 G`
Hence, the given solution contains 6.125 g of `H_(2)SO_(4)`


Discussion

No Comment Found