1.

Calculate the mass of HCl present per litre of the solution whose pH value is 1.301.

Answer»

Solution :`pH = - log [H_(3)O^(+)] :. log [H_(3)O^(+)]=-pH = - 1.301`
`[H_(3)O^(+)]=`antilog (-1.301) = antilog `(bar(2). 699) = 5.0xx10^(-2)` G IONS/litre
But `[H_(3)O^(+)]` ions are obtained from HCl by its complete ionization as
`HCl + H_(2)O rarrH_(3)O^(+)+Cl^(-):. HCl = [H_(3)O^(+)]=5.0xx106(-2)M`
MOLAR mass of HCl = 36.5 g `"mol"^(-1)`
`:. 5.0xx10^(-2)M HCl = (5.0xx10^(-2))xx36.5g ` of HCl/litre = 1.825 g/litre


Discussion

No Comment Found