1.

Calculate the mass of : (i) 1.2 gram atom of oxygen (ii) 5.2 gram atom of iodine (iii) 5.6 gram atom of chlorine.

Answer»


SOLUTION :(i) 1.0 gram atom of oxygen = 16.0 g
1.2 gram atoms of oxygen `= 16.0 XX 1.2 = 19.2 g`
(ii) 1.0 gram atom of iodine = 127.0 g
5.2 gram atom of iodine `= 5.2 xx 127.0 = 660.4 g`
(III) 1.0 gram atom of CHLORINE `= 35.5 g`
5.6 gram atom of chlorine `= 5.6 xx 35.5 = 198.8 g`


Discussion

No Comment Found