1.

Calculate the mass of lime that can be prepared by heating 200 kg of limestone that is 90% pure CaCO_3 CaCO_3 to CaO + CO_2 100 kg xx 10^(-3)"" 56 kg xx 10^(-3)

Answer»

Solution :`200kg ` of `90%` PURE `CaCO_3 = 200 xx (90)/(100)`
`=180 KG ` pure ` CaCO_3`
` 100 xx 10^(-3)` kg of pure `CaCO_3 ` on heating gives ` 56 xx 10^(-3)` kg of CaO
180 kg of `CaCO_3` gives on heating `=(56 xx 10^(-3) xx 180)/( 100 xx 10^(-3))`
`= 100.8 kg ` CaO


Discussion

No Comment Found