Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the mass of sodium acetate (CH_3COONa)required to make 500 mL of 0.375 M aqueous solution, (Molar mass of CH_3COONa = 82,0245g mol^(-1) |
| Answer» SOLUTION :Number of moles of `CH_3COONa` in 1000 mL=0.375 Number of moles of`CH_3COONa` in 500 Ml=0.375/2 MASS of `CH_3COONa` REQUIRED = `0.375/2xx82.0245 = 15.38g` | |