1.

Calculate the mass of sodium acetate (CH3COONa) required to make 500 mL of 0.375 molar aqueous solution. Molar mass of sodium acetate is 82.0245 g mol^(–1).

Answer»

Solution :Molarity of an aqueous solution is given by
`W=(MM.V)/1000`
In the present case,
`M=0.375, M. 82.0245, V=500 mL, w`=?
SUBSTITUTING the VALUES, we get
`w=(0.375 XX 82.0245 xx 500)/1000 = 15.38 g`
Here, mass of sodium ACETATE required = 15.38 g.


Discussion

No Comment Found