1.

Calculate the mass per cent of different elements present in sodium sulphate (Na_2SO_4)

Answer»

Solution :Gram molecular mass of `Na_2SO_4`
`=(2 xx 22.99) + 32.06 + (4 xx 16.00) = 142.04 G MOL^(-1)`
Mass per CENT of an element `=("Mass of the element in one MOLE of the compound")/("Gram molecular mass of the compound") xx 100`
`therefore` Mass % of sodium `=(22.99 xx 2)/(142.04)xx 100 = 32.37 %`
Mass % of sulphur `=32.06/(142.04) xx 100 = 22.57 %`
Mass % of OXYGEN `=(16.00 xx 4)/(142.04) xx 100 = 45.06 %`


Discussion

No Comment Found