Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the mass percent of benzene (C_(6)H_(6)) and carbon tetrachloride (C Cl_(4)) if 22 g benzene is dissolved in 122 g of carbon tetrachloride. |
|
Answer» Mass of benzene = 22 g , Mass of carbon TETRACHLORIDE = 122 g. Mass percent of benzene `= (("22 g"))/(("22g+122g"))xx100=15.28%` Mass percent of carbon tetrachloride `= 100 - 15.28 = 84.72 %` |
|