1.

Calculate the mass percent of calcium, phosphorus and oxygen in calcium phosphate Ca_(3)(PO_(4))_(2).

Answer»

Solution :Masspercent of calcium `=(3 XX "(atomic mass of calcium)")/("molecular mass of " Ca_(3)(PO_(4))_(2))xx100`
`= (120 u)/(310 u) xx 100 = 38.71%`
Mass percent of PHOSPHORUS `=(2xx"(atomic mass of phosphorus)")/("molecular mass of " Ca_(3)(PO_(4))_(2))xx100`
`=(2xx31 u )/(310 u) xx 100 = 20%`
Mass percent of oxygen`=(8 xx "(atomic mass of oxygen)")/("molecular mass of " Ca_(3)(PO_(4))_(2))xx100`
`=(8xx16u)/(310 u) xx 100 = 41.29%`


Discussion

No Comment Found