1.

Calculate the masses of (i) 2.00 gram atoms of chlorine (ii) 2.00 gram molecules of chlorine (iii) 10.50 gram molecules of ammonia.

Answer»

Solution : (i) `therefore`The ATOMIC MASS of chlorine (CI) = 35.45 amu
`therefore`The gram atomic mass of chlorine = 35.45 g
Since,
mass in grams = Number of gram atoms x gram atomic mass
We have, mass of chlorine = `2.00 xx 35.45 = 70.9` g
(ii) `therefore` The molecular mass of chlorine `(Cl_(2))`
`therefore` The gram molecular mass of `Cl_(2) = 70.9 g`
Since, mass in grams = Number of gram molecules `xx` gram molecular mass
We have,
mass of chlorine = `2.00 xx 70.9 = 1.42 xx 10^(2)`g
(iii) The molecular mass of ammonia `(NH_(3))`
`=14.01 + (3 xx 1.008) = 17.034 amu`
= 14.01 + (3 x 1.008) = 17.034 amu The gram molecular mass of `NH_3= 17.034` g Hence, we have mass of `NH_(3) = 10.50 xx 17.034 = 178.8` g


Discussion

No Comment Found