1.

Calculate the massper cent of different elements present in sodium sulphate (Na_(2)SO_(4)).

Answer»



Solution :Mass PRECENT `= ("Mass of solute")/("Mass of solution")xx100`
Molecular mass of `Na_(2)SO_(4)=(2xx22.9g)+32.06+(4xx16.00)=142.04g`
% of NA `=(45.98xx100)/(142.04g)=32.37%`
% of S `=(32.06xx100)/(142.04)=22.57%`
% of O `= (64xx100)/(142.04)=45.06%`


Discussion

No Comment Found