1.

Calculate the molality of a solution containing 20.7 g of potassium carbonate in 500 mL of solution (assume density of solution = "1g mL"^(-1))

Answer»


Solution :Mass of 500 mL of the solution `= 500 XX 1 = 500 G`
Mass of SOLVENT (water) `= 500 - 20.7 = 479.3 g = 0.4693 kg`
Molality of solution `(m)=((20.7g))/(("138 g MOL"^(-1))xx("0.4793 kg"))=0.313 "mol kg"^(-1)=0.313` m.


Discussion

No Comment Found