1.

Calculate the molality of an aqueous solution containing 3.0g of urea (mol.mass=60) in 250g of water.

Answer»

SOLUTION :Mass of solute= 3.0 g
Moles of solute `=( " Mass of solute ")/(" Molar mass ")`
` = (3.0g )/( 60 g " mol "^(-1))`= 0.05 mol
Mass of Solvent = 250 g
`= (250)/(1000) = 0.25 kg `
Molality of solution `= (" Moles of solute ")/(" Mass of Solvent in kg . ")`
`= (0.05 Mol )/( 0.25 kg ) =0.2 `m


Discussion

No Comment Found