1.

Calculate the molar volume of 146 g of HC1 gas and the number of molecules present in it.

Answer»

Solution :MOLAR mass of HCl = 36.5 g
The molar volume of 36.5 g (1 mole) of HCl = `2.24xx10^(-2)m^(3)`
`:.` The volume of 146 g (4 moles) of HCl = `(2.24xx10^(-2))/36.5 xx 146`
= `8.96xxl0^(-2)m^(3)`
No. of molecules in 146 g of HCl = 4 N
= 4 `xx` Avogadro Number
= `4 xx 6.023 xx 10^(23)`
= `24.092 xx 10^(23)`
= `2.4092 xx 10^(24)` molecules.


Discussion

No Comment Found