1.

Calculate the molar volume of the following : (d ) 3.0115xx10^23 molecules of SO_2 gas .

Answer»

Solution :`6.023xx10^(23)` MOLECULES =1 mole
`3.0115 xx10^(23)` molecules `=(1)/(6.023xx CANCEL (10^(23)))xx3.0115xx 10^(cancel 23)=0.5` moles.
Molar VOLUME of 1 mole of `SO_2 =2.24 xx10^(-2)m^3`
Molar volume of 0.5 moles of `SO_2=2.24xx10^(-2)xx0.5`
`=1.12xx10^(-2)m^3`.


Discussion

No Comment Found