Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the molarity, molality and mole fraction of ethyl alcohol in a solution of total volume 95 mL prepared by adding 50 mL of ethyl alcohol (density = 0.789 mL^(-1)) to 50 mL water (density = 1.00 g mL^(-1)). |
|
Answer» SOLUTION :No. of moles of ethyl ALCOHOL `= ("Vol." xx"density")/("Mol. MASS")` `= (50xx0.789)/(46)=0.8576` No. of moles of water `= ("Vol."xx"density")/("Mol. mass")=(50xx1)/(18)=2.7777` Molarity `= ("No. of moles")/("Vol. of sol. in mL")xx1000` `=(0.8576)/(95)xx1000=9.027M` Molarity `= ("No. of moles of solute")/("Mass of SOLVENT in grams")xx1000` `=(0.8576)/(50)xx1000=17.152m` Mole fraction `= (0.8576)/(0.8576+2.7777)=(0.8576)/(3.6353)=0.236`. |
|