1.

Calculate the molarity of pure water at room temperature if its density is 0.998 g cm^(-3)

Answer»

Solution :MASS of `1000 cm^(3)`of pure WATER = Density `xx` Volume
`=0.998 xx 1000 = 998 g`
MOLECULAR Mass of water `=2+16 = 18`
`therefore` NUMBER of moles of water present in `1000 cm^(3)`
`=998/18 = 55.44`
Hence, the molarity of pure water at room temperature is 55.44 M.


Discussion

No Comment Found