Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the mole fraction of benzene and naphthalene in the vapour phase when an ideal liquid solutionis formed by mixing 128 g of naphthalene with 39 g of benzene. It is given that the vapour pressure of pure benzene is 50.71 mm Hg and the vapour pressure of pure naphthalene is 32.06 mm Hg at 300 K. |
|
Answer» Solution :`P_("PURE BENZENE") ^(@) = 50.71 mm Hg` ` P _("nephtalene") ^(@)=32.06 mm Hg` Number of moles of benzene `=(39)/(78) =0.5 mol` Number of moles of naphthalene `= (128)/(128) =1 `mol MOLE fraction of benene `= (0.5)/(1.5) =0.33` Mole fraction of naphthalene `=1 -0.33 = 0.67` Partial vapour pressure of benzene `= P _(benzene")^(@) XX` Mole fraction of benzene `=50.71 xx 0.33 =16.73 `mm Hg Partial vapour pressure of naphthalene `= 32. 06 xx 0.67 = 21. 48 mm Hg` mole fraction of benzene in vapour PHASE `= (16.73)/(16.73 + 21. 48) = (16.73)/(38.21) = 0.44` Mole fraction of naphthalene in vapour phase `=1 -0.44 =0.56` |
|