1.

Calculate the mole fraction of Ethanol (C_(2)H_(5)OH) in the solution containing 20 g of Ethanol and 100 g of water.

Answer»

Solution :Weight of ETHANOL `=20g`
Weight of water `=100G`
Molecular MASS of `C_(2)H_(5)-OH=-46`
No of moles of ethanol `=20/46=0.4348` moles
`n_(8)=` NO. of moles of water `=100/18=5.555` moles
`X_(A)=` Mole fraction of ethanol `=(n_(A))/(n_(A)+n_(a))=0.4348/(0.4348+5.555)=0.4348/5.9898`
`X_(A)=0.07259`


Discussion

No Comment Found