1.

Calculate the mole fraction of glucose in 10% aqueou solution.

Answer»

SOLUTION :100g pf soution =10g glucose + 90g water
Number of moles of GULCOSE `=(10)/(180)=(1)/(18)`
Number of moles of water `=(90)/(18)=5`
Mole fraction of glucose `=X_("SOLUTE")=((1//18))/((1//18)+(90//18))=(1)/(91)=0.01099`


Discussion

No Comment Found