1.

Calculate the most probable velocity of nitrogen molecules at 15^@C.

Answer»

Solution :The most PROBABLE velocity `(alpha)` is given by
`alpha = sqrt((2RT)/M)`
In the PRESENT CASE , `T=15+273=288 K, M=28`
`R=8.31xx10^7 " ergs " K^(_1) mol^(-1)`
`:. "" alpha = sqrt((2xx8.31xx10^7xx288)/28) = 4.135xx10^4 "cm " s^(-1)`
Hence, the most probable velocity of nitrogen molecules at `15^@C " is " 4.135xx10^4 " cm " s^(-1)`.


Discussion

No Comment Found