Saved Bookmarks
| 1. |
Calculate the number atoms of oxygen present in 88 g of CO_(2) ? What would be the weight of CO having the same number of oxygen atoms ? |
|
Answer» Solution :44.0 GRAMS of `CO_(2)` CONTAIN OXYGEN ATOMS `= 2 xx 6.022 xx 10^(23)` atoms 88.0 grams of `CO_(2)` contain oxygen atoms `= 2 xx 2 xx 6.022 xx 10^(23) = 2.41 xx 10^(24)` atoms `6.022 xx 10^(23)` atoms of oxygen are PRESENT in `CO = 28.0g` `2.41 xx 10^(24)` atoms of oxygen are present in `CO=(28.0xx2.41xx10^(24))/(6.022xx10^(23))=112.0g`. |
|