1.

Calculate the number of electrons which will together weigh one gram?

Answer»

Solution :Mass of one ELECTRON `=9.1xx10^(-31)kg=9.1xx10^(-28)gtherefore`Number of ELECTRONS having weight `1g=1/(9.1xx10^(-28))=1.099xx10^27`


Discussion

No Comment Found